اکسپو رویدادی است فرهنگی-تجاری که در فواصل 5 ساله در کشورهای مختلف برگزار می‌شود. اکسپو 2015 در شهر میلان ایتالیا (اکسپو میلان 2015) و به مدت شش ماه از 1 می تا 31 اکتبر 2015 با موضوع "تغذیه زمین، انرژی برای حیات" شروع میکند.

این نمایشگاه بزرگ و عظیم با مساحتی قریب به یک میلیون متر مربع در طول مدت برگزاری 184 روزه خود، پذیرای بیش از 20 میلیون بازدید کننده از اقصی نقاط دنیا خواهد بود. بازدیدکنندگانی که علاوه بر گشت و گذار در طول مدت برگزاری نمایشگاه این امکان نیز برای آنها فراهم می شود که با فرهنگ عامه مردم و نوع عادت غذایی کشورهای شرکت‌کننده آشنا شوند.

لوگوی اکسپو میلان 2015
لوگوی طراحی شده برای اکسپو میلان 2015 که توسط تعداد کثیری از دانش آموزان رشته های هنر، گرافیک، مد، طراحی صنعتی و از بین انبوهی از طرحهای ارائه شده انتخاب گردید حاوی حروف، نمادها و رنگهایی است که هر کدام مفهوم خاصی را در بیننده القا می کنند.

در این لوگو از سه رنگ پایه زرد، آبی و قرمز جهت ایجاد رنگها و سایه های رنگی مختلف استفاده شده است و طراحی و جای دادن چهار حرف "EXPO" و چهار رقم "2015" به گونه ای زیرکانه در لوگوی اکسپو 2015 میلان جلوه خاصی به آن داده و بیننده را مجذوب خود می سازد.
این آرم را می توان به صورتهای مختلفی تفسیر کرد. رنگهای پایه ادغام شده با اشکال خطی در عین سادگی نشان دهنده چند فاکتور مختلف است ازجمله اینکه، نشان دهنده ماهیت وجودی غذاها(غذا به عنوان یکی از عناوین برنامه‌های اکسپو ۲۰۱۵) است به طوریکه می توان با ترکیب چند ماده غذایی ساده، تعداد متنوع و گوناگونی از انواع خوراکیها با مزه های متفاوت تهیه کرد همچنین بیانگر نور و انرژی است که در آن رنگهای ساده و ابتدایی چگونه می توانند با هم ترکیب شده و انواع سایه ها و رنگهای دیگر را تشکیل دهند.

دلایل انتخاب میلان به عنوان میزبان اکسپو 2015
شهر میلان، اولین بار در 28 آوریل 1906، میزبانی نمایشگاه بین المللی را در پارک سمپیون (Parco Sempion) با 200 پاویلیون، برعهده گرفت و موفقیت‌ها و تجارب این شهر در برگزاری نمایشگاه‌های بزرگ و جهانی یکی از دلایل انتخاب دوباره این شهر پس از گذشت یک قرن به عنوان میزبان اکسپو 2015 {اکسپو میلان 2015} شد.

عنوان " تغذیه زمین، انرژی برای حیات" با انتخاب میلان جهت میزبانی اکسپو 2015 توسط ایتالیا مطرح گردید تا شرکت کنندگان در این نمایشگاه نقطه نظرات و همفکری خود را در مباحثی همچون راهکارهایی جهت تضمین تامین آب و غذا برای تمامی ساکنان زمین – افزایش امنیت غذایی – حفظ تنوع گیاهی و جانوری و مباحث دیگری در رابطه با عنوان انتخابی نمایشگاه که یک مشکل همگانی است، به چالش بکشند.

این مباحث با هدف شبیه‌سازی مناقشه اصلی جهان هستی که در رابطه با تغذیه و تامین مواد غذایی برای همگان صورت می گیرد به صورت روزانه و در قالب کنفرانسها و سمینارهای مختلف برگزار می گردد. هدف نهایی این مباحث این است که شرکت کنندگان و بازدیدکنندگان با این سوال روبه رو شوند که چطور رفتارها و فعالیتهای امروزه بشر در فردای نسل آینده تاثیرگذار خواهد بود.

 

محل برگزاری اکسپو ۲۱۰۵ میلان

دلیل اینکه تقاطع دو خیابان Cardo و Decumano به عنوان محل برگزاری اکسپو 2015 در نظر گرفته شد این بود که بازدید کنندگان براحتی مسیرهای خود را در میان قسمتهای مختلف سایت نمایشگاهی پیدا کنند. خیابان Decumano که از شرق تا غرب محوطه نمایشگاهی امتداد دارد، در بردارنده پاویلیون کشورهای مختلف شرکت کننده و همچنین وظیفه ارتباط دادن بین بخش شهری وروستایی سایت نمایشگاهی را بر عهده دارد. خیابان Cardo وظیفه ارتباط دادن سایت نمایشگاهی را از شمال تا جنوب بر عهده دارد و تمام غرفه ها و صنایع ایتالیایی در امتداد این خیابان قرار گرفته اند.

مرحله اجرا :